Czym pomalować ściany po pożarze?

Pożar to zjawisko, które budzi strach od wieków. Ogień w kilka chwil potrafi zniszczyć to, na co człowiek pracował całe dekady, a przyroda całe wieki. I nie mowa tu tylko o naszych domach czy mieszkaniach, ale także o puszczach, lasach i łąkach, które co roku zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie, zostają zniszczone w rozległych pożarach.

Niestety w związku ze zmianami klimatu obserwuje się wzrost liczby pożarów na rozległych obszarach. Wszyscy chyba pamiętamy zatrważające informacje o pożarach, które opanowały Australię w latach 2019-2020. Nie inaczej jest w ciepłej i słonecznej Kalifornii, która prawie każdego roku trawiona jest przez ogień.

Czym czyścić ściany po pożarze

Ile pożarów wybucha każdego roku w Polsce?

Państwowa Straż Pożarna w Polsce prowadzi dość obszerne statystyki na temat liczby pożarów, które wybuchają w naszym kraju. W 2021 roku w Polsce wybuchło 106 446 pożarów.  Zginęło w nich 515 osób. Liczba pożarów zmalała o ponad 20 tysięcy, porównując sytuację z rokiem 2020. Niestety w 2021 zginęło więcej osób. W 2020 roku Straż Pożarna najczęściej wyjeżdżała do pożarów w województwie mazowieckim , łódzkim, oraz kujawsko-pomorskim. Dużo rzadziej wzywano do gaszenia pożarów strażaków w województwie pomorskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskiego. Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika również, że najczęściej Straż Pożarna brała udział w akcjach gaśniczych budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. W 2020 nastąpił niestety również wzrost pożarów wysypisk śmieci w Polsce. Pożary składowisk odpadów są bardzo niebezpieczne nie tylko dlatego, że obejmują bardzo rozległy obszar, co zdecydowanie utrudnia gaszenie takiego obszaru. Są one groźne również dlatego, że mieszanka palących się na wysypisku substancji uwalnia ogromne ilości trujących substancji, które zatruwają powietrze.

Usuwanie szkód po pożarze – od czego zacząć?

Wiemy już, że chociaż liczba pożarów w naszym kraju spada, jest ich nadal zdecydowanie za dużo. Co za tym idzie, setki, a nawet tysiące budynków mieszkalnych w tamtym roku została zniszczona w naszym kraju przez ogień. Oczywiście nie wszystkie pożary są tak samo poważne. 70% pożarów wybucha w domach jednorodzinnych, gdzie sami jesteśmy odpowiedzialni za prace serwisowe oraz coroczne kontrole przewodów elektrycznych, oraz kominowych. Co zrobić, jeśli w naszym domu wybuchł pożar, akcja gaśnicza została zakończona, a my zostaliśmy ze zrujnowanym domem? Wszystko zależy od stopnia zniszczenia naszego domu. Skupmy się na sytuacji, kiedy owszem nasze mieszkanie zostało znacznie zniszczone przez ogień, ale zdecydowanie nadaje się do zamieszkiwania po pracach remontowych. Od czego zacząć?

Czyszczenie ścian po pożarach

Biorąc pod uwagę to, jak traumatyzującym przeżyciem jest wejście do pielęgnowanego przez lata domu strawionego przez ogień, radzimy wezwać na pomoc specjalistów. Na rynku krajowym istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem domów po pożarze. Oczywiście warto wybrać najlepszą z nich. Chodzi przecież o odzyskanie władzy nad naszym życiem. Firmy takie zajmują się kompleksowym sprzątaniem mieszkań i budynków po pożarze. Zazwyczaj taka usługa opiera się głównie na usuwaniu zadymienia i sadzy ze ścian i sufitów, a także na dekontaminacji i usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z miejsca zdarzenia. Oczywiście możemy spróbować na własną rękę wyczyścić zakopcone ściany w naszym domu. Każdy jednak, kto próbował takiego rozwiązania, z pewnością je odradzi. Firmy, które wykonują czyszczenie ścian po pożarach, dysponują takimi technikami, do których mimo dobrych chęci przeciętny człowiek nie ma po prostu dostępu. Coraz większym powodzeniem cieszy się technologia czyszczenia ścian po pożarze suchym lodem, która nie tylko daje rewelacyjne efekty, ale co najważniejsze, nie opiera się na stosowaniu silnej chemii lub wody. Co więcej, nie generuje ona nowych odpadów i jest przyjazna środowisku.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach spalenizny po pożarze

Kolejnym problemem w mieszkaniu, gdzie wybuchł pożar, jest duszący zapach spalenizny. Pewnie każdy z nas w pewnym momencie swojego życia przypalił coś w garnku czy na patelni. Czyż zapach spalenizny nie był wyczuwalny w mieszkaniu przez kilka kolejnych dni? I to mimo wielogodzinnego wietrzenia pomieszczeń? Firmy zajmujące się na co dzień usuwaniem śladów po pożarach również na to mają sposób. Specjalistyczne ozonowanie pomieszczeń po pożarze to rozwiązanie, które nie tylko usuwa z pomieszczeń nieprzyjemny zapach, ale także likwiduje z otoczenia groźne patogeny. Wszystko dzięki utleniającym właściwościom ozonu, który każdy z nas zna bardzo dobrze z lekcji geografii.

Czym pomalować ściany po pożarze

Co z malowaniem ścian i sufitów po pożarze, czy chociaż to możemy wykonać samodzielnie? Oczywiście, firmy, które zajmują się czyszczeniem po pożarze, mają w swoich usługach również prace remontowe. Załóżmy jednak, że tym zadaniem chcemy zająć się sami. Jeśli nasze ściany i sufity są już wyczyszczone z sadzy i wolne od śladów zadymienia, warto przyjrzeć się kondycji naszych ścian. Specjaliści doradzają ściągnięcie poprzedniej warstwy farby oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków w ścianach i sufitach. Następnie, aby pomalować ściany domu po pożarze, należy zabezpieczyć powierzchnie odpowiednią farbą podkładową. Absolutnie nie powinno się pomijać tego kroku. Dzięki dobremu podkładowi chronimy się przed wychodzeniem przebarwień, które mogą zniweczyć cały efekt, na którym nam zależy. Zresztą kroków postępujemy tak, jak przy standardowym remoncie.

Po oczyszczeniu ścian po pożarze często trzeba je odnowić. Po pierwsze, należy dokładnie oczyścić ściany i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Po drugie, warto wybrać odpowiednie farby i malować ściany w taki sposób, aby nie było widocznych śladów po pożarze. W przypadku pytań typu “czym umyć ściany po pożarze” lub “jak pomalować ściany po pożarze”, warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy dysponują odpowiednią wiedzą na ten temat. Dobrze wykonany remont może zatem pomóc w przywróceniu naszego mieszkania do stanu przed pożarem i przywróceniu poczucia bezpieczeństwa.

W przypadku remontu pomieszczeń po pożarze należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu nagromadzonych odpadów. Część z nich może być skażona, dlatego nie można ich po prostu wyrzucić do wspólnego zbiornika na odpady. Warto zawczasu skontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym za odbiór odpadków komunalnych i zapytać o to, jak w takiej sytuacji postępować. Pamiętajmy również o tym, żeby absolutnie nie malować ścian po pożarze, jeśli nie zostały one wcześniej odpowiednio wyczyszczone i zdezynfekowane. Tylko spokojne postępowanie krok po kroku, da nam gwarancję pozbycia się widocznych w naszym domu śladów po pożarze. Co do samych wspomnień, które towarzyszą temu okropnemu wydarzeniu, tu pozostaje tylko czas. Zadzwoń do nas i Umów się.
Sprawdź – Czyszczenie po pożarze Gdynia, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Opole, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Zielona Góra oraz Łódź